Forumul terapiilor alternative și complementare

...Un om informat este un om puternic, puneți întrebări și veți primi cu siguranță răspunsurile potrivite....
Acum este 20 Ian 2017, 18:57

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Reguli forum

Accesează link-ul pentru a putea vedea regulile forumului

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
MesajScris: 10 Feb 2014, 19:13 
Neconectat
Moderator

BINECUVÂNTARE DIVINĂ. DIN CERURILE DE LUMINĂ, PESTE NOI TOȚI !

Vă propun să începem seria discuțiilor și pe această secțiune ”Autovindecare prin puterea rugăciunii”.
Este o secțiune, unde se poate discuta și comenta mult mai mult decât în primele două (vezi: autovindecarea prin puterea gândului și autovindecarea prin extensia conștiinței). Tema este colosală, vastă și cum mai doriți dvs să o numiți; sper ca și subiectele propuse să fie pe măsură, drept pentru care îl rog pe bunul Dumnezeu să mă inspire permanent.

”Reâmprospătarea” subiectelor de discuție, se va face odată la două săptămâni. La comentarii voi răspunde permanent și desigur în funcție de timpul liber pe care îl am.

... și vă propun să începem cu Psalmul 102. Ce versete vă inspiră ? / ...vă emoționează ? / ...vă animă ? / Are vreo legătură cu ”Autovindecare prin puterea rugăciunii ? / dacă da în care anume ? / dacă nu, de ce nu ?

Vă dau un indiciu : acest Psalm l-am primit ca un ”canon” de la o doamnă doctor... O doamnă deosebită, cu o aură superbă, la care mulți dintre noi visăm să avem, ... și care în viața de toate zilele este conferențiar dr. în medicină, ... și care înainte de a fi profesor universitar, a asistat la peste 600 de nașteri. Precizez că la naștere asistă doar moașa... și foarte puținii medici cu frică de Dumnezeu (frica cu sens de smerenie-vom discuta subiectul cu altă ocazie).

Psalmul 102

1. Binecuvintează, suflete al meu, pe Domnul şi toate cele dinlăuntrul meu, numele cel sfânt al Lui.
2. Binecuvintează, suflete al meu, pe Domnul şi nu uita toate răsplătirile Lui.
3. Pe Cel ce curăţeşte toate fărădelegile tale, pe Cel ce vindecă toate bolile tale;
4. Pe Cel ce izbăveşte din stricăciune viaţa ta, pe Cel ce te încununează cu milă şi cu îndurări;
5. Pe Cel ce umple de bunătăţi pofta ta; înnoi-se-vor ca ale vulturului tinereţile tale.
6. Cel ce face milostenie, Domnul, şi judecată tuturor celor ce li se face strâmbătate.
7. Cunoscute a făcut căile Sale lui Moise, fiilor lui Israel voile Sale.
8. Îndurat şi milostiv este Domnul, îndelung-răbdător şi mult-milostiv.
9. Nu până în sfârşit se va iuţi, nici în veac se va mânia.
10. Nu după păcatele noastre a făcut nouă, nici după fărădelegile noastre a răsplătit nouă,
11. Ci cât este departe cerul de pământ, atât este de mare mila Lui, spre cei ce se tem de El.
12. Pe cât sunt de departe răsăriturile de la apusuri, depărtat-a de la noi fărădelegile noastre.
13. În ce chip miluieşte tatăl pe fii, aşa a miluit Domnul pe cei ce se tem de El;
14. Că El a cunoscut zidirea noastră, adusu-şi-a aminte că ţărână suntem.
15. Omul ca iarba, zilele lui ca floarea câmpului; aşa va înflori.
16. Că vânt a trecut peste el şi nu va mai fi şi nu se va mai cunoaşte încă locul său.
17. Iar mila Domnului din veac în veac spre cei ce se tem de Dânsul,
18. Şi dreptatea Lui spre fiii fiilor, spre cei ce păzesc legământul Lui
19. Şi îşi aduc aminte de poruncile Lui, ca să le facă pe ele. Domnul în cer a gătit scaunul Său şi împărăţia Lui peste toţi stăpâneşte.
20. Binecuvântaţi pe Domnul toţi îngerii Lui, cei tari la vârtute, care faceţi cuvântul Lui şi auziţi glasul cuvintelor Lui.
21. Binecuvântaţi pe Domnul toate puterile Lui, slugile Lui, care faceţi voia Lui.
22. Binecuvântaţi pe Domnul toate lucrurile Lui; în tot locul stăpânirii Lui, binecuvintează suflete al meu pe Domnul.

Vă invit să comentăm cele de mai sus, desigur cu acceptul și bunăvoința fiecăruia.

Domnul să ne aibă pe toți în pază.
Cu mulțumiri,
moderator Iulian Nicolaescu

Sus

Afişează mesajele din ultimele:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]